Masivní stůl s přírodním vzhledem

Masivní stůl s přírodním vzhledem post thumbnail

Nábytek

Brno

Tento projekt, kdy jsem vyráběl přírodní masivní stůl, byl pro mne zajímavý svou “nevšedností”.

Od zákazníka jsem dostal požadavek na spojení 4 masivních desek z jasanového dřeva, které mu zbyly ze stavby roubenky. Chtěl z nich vyrobit 2 stoly a zachovat “přirozené” tvary dřeva.

Masivní stůl má rozměr 75x140cm a druhý cca 96x140cm.

Desky mi dodal již napuštěné olejem, takže jsem musel být opatrnější při práci, abych zbytečně nepoškodil povrch. Spojení desek bylo poměrně složité právě kvůli tomu, že desky nebyly rovné a nebylo možné je nějak rozumně srovnat. Musel jsem tedy zabrušovat hrany aby do sebe zapadly a vyrovnat desky tak, aby vznikl co nejmenší “schod”, který pak bylo třeba vybrousit a srovnat.

Masivní stůl

 

Pro spojení jsem zvolil 8mm vložky a lepidlo. Po odstranění přebytečného lepidla a vybroušení vzniklých hran uprostřed stolu vznikl jen poměrně malý obroušený pruh, který je třeba znovu napustit olejem.

Masivní stůl s vložkami

Dalším požadavkem, který byl trochu oříškem bylo přidělat dodané “nohy” k tomuto masivnímu stolu tak, aby se daly demontovat a stůl se tak dal převézt v Octavii. 

Masivní stůl s kovovými nohami

Zvolil jsem tedy cestu kombinace dřeva a kovu. Vyrobil jsem ocelové rámečky, které se přišroubovaly na spodní stranu stolu a do nich se vložily nohy. Vzhledem k tomu, že nohy stolu nebyly stejně dlouhé a stůl jako takový taky není rovný, tak jsem využil “výšky” rámečku a tím i možnost přesného nastavení nohy vůči desce, aniž by byl vidět nějaký volný prostor.