Domů / Blog / Projekty / Dřevo / Jak jsme vyráběli postel ze starých trámů

Jak jsme vyráběli postel ze starých trámů

Postel ze starých trámů a desek s úložným prostorem a čelem

Postel ze starých trámů je projekt, který vznikl na žádost jedné známé. Má dospívající dceru a chtěla pro ni novou, „dospělejší“, postel. Protože jsme zastánci „recyklace“, tak použít staré desky nám přišlo jako dobrý nápad a s radostí jsme se do projektu postele pustili.

Jaká byla představa o posteli

Pokoj má slečna v podkroví, kde jsou přiznané trámy. Po rekonstrukci jim zbylo pár starých použitých trámů a fošen. Právě tento materiál měl být použit pro rám postele. Chtěli postel pro 120cm širokou matraci a dalším přáním bylo vyšší zadní čelo a úložný prostor pod postelí.

Ukázali nám několik obrázků, které se jim líbí a na základě těchto informací jsme začali postel tvořit.

S jakým materiálem jsme pracovali

Materiál pro výrobu postele byly 4 staré desky(fošny) a jeden trám. Tento materiál jsme dostali od budoucích majitelů. Dělali rekonstrukci a fošny, které bylo třeba vyměnit jim zbyly.

Výhody a nevýhody starého dřeva

Jaký byl design postele

Základním požadavkem na rustikální postel byl rošt 120x200cm. Výška čela byla limitována prostorem pod trámem, kam se musela vejít. Čelo je tedy 70cm vysoké. Samotný rám je vysoký 40cm.

Desky měly být pouze kartáčované, aby to ladilo k trámům v interiéru a zůstal zachovaný původní vzhled.

Jak probíhala výroba postele

Materiál, který jsme dostali k výrobě byl zaprášený a povrchově lehce ztrouchnivělý. Následovalo tedy jako první kartáčování. Tím jsem se dostali ke „zdravému“ dřevu a navíc zvýraznili povrch a strukturu.

Kartáčování dřeva - postel ze starých fošen
Kartáčování desek

Dále pokračovalo spousta měření, řezání, začišťování a skládání dohromady.

Tím, že je dřevo použité, tak je už nějak zkroucené. Spasovat díly tak, aby to sedělo, bylo poměrně náročné. Nemohli jsme desky ohoblovat, abychom je srovnali a tak jsme pracovali i s těmito nepřesnostmi.

Naštěstí k rustikálnímu stylu se tyto ne úplně rovné hrany hodí a tak to nebyl až takový problém.

Rustikální design nepotřebuje rovné hrany

Spoje postele jsme zvolili jako tupé spolu s vruty se šestihrannou hlavou. Všechny tyhle vruty zůstaly přiznané a zvýrazněné černou barvou.

Postel ze starých desek - Spoje postele s vruty
Volba barvy spojovacího materiálu

Zadní čelo jsme vytvořili v poměru 3×3, tedy 3 desky a 3 kovové tyče. Tyče opět dostaly černou barvu, ať jsou v souladu s ostatními prvky.

Protože z dodaného materiálu nám na čelo zbyla jen jedna lať, použili jsme na zbytek dřevo nové.

Samozřejmě, abychom dodrželi celkový design postele, tak jsme desky taky lehce okartáčovali a opálili. Tím vznikl velmi podobný vzhled jako původní dřevo.

Povrchová úprava postele

Celý hotový rám postele byl ošetřen čirým interiérový lakem Fortekryl. Tím zůstala zachována původní podoba dřeva a přitom je chráněno před otěrem a zašpiněním při používání.

Kovové prvky jsou opatřeny černým matným lakem, který perfektně ladí s tmavými, často až černými tóny dřeva.

Postel ze starých trámů - finále

Postel je v rozměru pro rošt 120x200cm (celkový rozměr je pak 130x212cm) s výškou 40cm a čelo je 70cm (aby vešlo pod trám). 

Základem jsou pouze kartáčované fošny a trámy. Protože materiál vyšel pouze na hlavní rám, byly pro ostatní prvky použity nové desky, kterým jsme dodali podobný vzhled opět kartáčováním a následným opalováním. Celá postel je pak ošetřena bezbarvým lakem, aby zůstal zachován původní vzhled dřeva.

Úložný prostor je pak řešen dvěma šuplíky, které je možné vysouvat na obě strany postele. Celý prostor postele je pak „uzavřen“ přední krycí deskou.

Postel ze starých trámů s úložným prostorem
Konečná podoba postele v interiéru

Obsah článku

Mohlo by se vám líbit

Líbí se Vám článek? Máte nějaké dotazy?

Sdílejte ho s přáteli nebo nám napište do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *