Domů / Blog / Projekty / Kov / Jaké vybrat stálky a jak je vyrábíme my!

Jaké vybrat stálky a jak je vyrábíme my!

Kovové stálky s dřevěným madlem na workout

Obsah článku

Jaké vybrat stálky pro cvičení kliků, dipů nebo třeba stojek a jiných (nejen) kalistenických cviků? Pojďme se podívat na pár kritérií společně a říct si, v čem se liší a jaké mají tyto stálky výhody a nevýhody. Ukážeme vám také, jak taková nízká bradla (jak se taky stálkům říká), vyrábíme my.

Co to jsou stálky a jaké jsou varianty?

Stálky, nebo také nízká bradla, područky na kliky, paralletes či adaptéry na kliky (a další varianty) označují pomůcku na cvičení. Díky těmto stálkám můžete využít obrovské množství cviků pro posílení vašeho těla.

Stálky můžeme rozdělovat podle:

…a určitě i dalších kritérií.

Stalky pro workout ze dřeva a kovu

Robustní ocelová konstrukce

Masivní bukové madlo 40mm pro optimální úchop

Možnost vlastního textu, např. motivační heslo

Stojka na vysokých stálkách
Stojka na akrobatických stálkách
Foto: @mike_pernica

Stálky podle velikosti

Velikost stálků se mění podle určení a účelu, ke kterému je budeme používat. Začínají od nízkých, které využijeme při základních cvicích jako jsou kliky, planche nebo i L-Sit. Dobře se dají využít i na nácvik stojek. Díky mešímu poměru výšky k délce mají tyto nízké stálky těžiště blíže k zemi a tím pádem jsou velmi stabilní.  

Větší, resp. vyšší stálky se už více podobají klasickým bradlům a dají se tak využít i pro cviky, kdy se tělo dostává pod úroveň úchopu. Typicky jsou to hluboké dipy, hluboké kliky, L-Sit nebo různé přechody ze stojek do L-Sit apod. 

Trochu speciální kategorií jsou pak stálky pro akrobaty a různé cirkusové artisty. Takové stálky jsou většinou vysoké a úchopová část je konstruována jako dlaňové kostky. Mohou být i různě otočné nebo rozkládací, protože stojka na jedné ruce v metrové výšce s vytaženou druhou částí konstrukce je prostě hodně efektivní. 

Co se úchopové části týká, budeme se bavit o klasických stálkách typu „bradla“. Tady máme rozměry poměrně pevně dané a to cca 35-40mm v průměru. Vychází to ze standardizovaných rozměrů polotovarů, ze kterých se madla vyrábějí. Ať už jsou to kovové nebo dřevěné, většinou se jedná o tento rozměr.

Nicméně není to dogma a díky zakázkové výrobě umíme tyhle rozměry přizpůsobit tak, aby se vám stálky dobře držely.

Stálky podle materiálu

Materiály, ze kterých se stálky vyrábí jsou v zásadě tři. Dřevo, kov, plast a potom jejich kombinace.

Každý materiál má své výhody i nevýhody a je pak na každém, aby si vybral, co mu vyhovuje více.

Nízké bradla stalky pro workout stojky a kliky
Výhody a nevýhody
Vlastnost/
materiál
Plast Dřevo Kov
Hmotnost Lehké Těžší Těžší
Stabilita Většinou menší Poměrně dobrá Většinou velmi dobrá
Vzhled No...je to plast, ale může být i hezký Působí příjemným teplým dojmem Poctivé železo je základ
Použití Spíše méně zátěžové cviky Pro pokročilé cviky Je jedno, co s nimi děláte
Cena Pár stovek Cca 1-2 tis. Kč Od cca 500 Kč výše

Plastové stálky

Plastové stálky se dají koupit téměř v každém obchodě se sportovními potřebami (dokonce i v Tescu nebo Lidlu). Většinou se ale jedná pouze o nízké stálky, které jsou vhodné spíš na kliky a…no a tím výčet možností skončil. Díky nízké váze se dají pohodlně přenášet do fitka nebo na workout hřiště. Ale nestabilita, která je kvůli nízké váze jim zase výhodu ubírá. Může to být samozřejmě dobrý kup pro začátek nebo pro ten daný účel (cvičení kliků).

plastové stálky adaptéry na kliky

Dřevěné stálky

Dřevěné stálky jsou jedny z nejoblíbenějších. Díky poměrně nízké hmotnosti (oproti kovovým) a přitom stabilní konstrukci si vysloužily své místo u spousty sportovců. Další výhodou je jejich příjemný pocit v ruce. Přeci jen je to dřevo, které nestudí jako kov a je takové „měkké“ na dotek.

Nevýhodou může být jejich vyšší pořizovací cena, ale pokud jsou kvalitní, je to oprávněné a vyplatí se investovat.

Kovové stálky

Posledním materiálem jsou pak kovové stálky. Ty jsou díky své robustní konstrukci velmi stabilní a ve své podstatě „nezničitelné“. Dávají tak cvičení jiný rozměr a můžete své kalistenické schopnosti rozvíjet naplno a efektivně.

Na druhou stranu mohou být pro někoho příliš těžké a časté přenášení nemusí být pohodlné. Některé stálky se dají demontovat a hezky uložit do transportního obalu.

Co se ceny týká, tak je někde mezi plastem a dřevem. 

kovové stálky na kliky

Způsob využití stálků

Posledním kritériem v našem článku je způsob využití stálků. Pokud chcete jen používat něco, co vám odlehčí zatížení zápěstí při cvičení kliků, nízké plastové stálky mohou být váš favorit. 

Pokud to se cvičením myslíte trochu vážně, tak určitě nezůstanete jen u kliků. Pak využijete spíše robustnější provedení buď dřeva, kovu nebo jejich kombinace. Možná se nevyhnete ani tomu, že si pořídíte celou sadu stálků, jak pro nízké cviky, tak i vyšší pro komplexní sestavy a způsob využití.

Máte akrobatické ambice a chcete dělat stojky ve vyšších polohách? Pak určitě sáhnete po variantě s dlaňovými kostkami a případně i nějakou možností otáčení nebo rozebírání „za chodu“.

 

Jak děláme stálky u nás

Protože sám cvičím a trénuji akrobatické kousky, tak stojka je pro mne jeden ze stěžejních prvků. Bohužel mám ze školy lehce poraněné zápěstí a sníženou hybnost. Potřeboval jsem tedy nějaké stálky, abych tomu trochu ulevil.

Vyzkoušel jsem různá provedení a zjistil jsem, že mi nejvíc vyhovuje dřevo v ruce a stabilní základ. Tím pádem byl koncept výrobku jasný.

Základem našich stálků je robustní ocelová konstrukce. Je vyrobená z poctivé oceli a svařena. Nemůže se tedy stát, že by někde něco povolilo. 

Madlo je vyrobené z bukové kulatiny o průměru 40mm, které je vsazené do 40mm pouzdra. Díky tomu je slícování hrany hezky hladké bez nějakých přechodů. Madlo je pak ke stojinám přišroubováno, aby se dala případně rozložit nebo vyměnit.

Povrchová úprava je černý matný lak, který krásně kontrastuje se světlým bukovým dřevem. Madlo samotné je pak v přírodním stavu, aby byl pocit úchopu co nejpříjemnější a nejjistější. 

Pokud se vám ale líbí nějaká jiná barva, která víc ladí třeba ke zbytku hřiště, není problém ji na zakázku změnit. Stejně tak je možné na madlo vygravírovat váš text. Nějaké motivační heslo, věnování nebo jen jméno, ať si je náhodou někdo „nepřivlastní“. 

Líbí se Vám článek? Máte nějaké dotazy?

Sdílejte ho s přáteli nebo nám napište do komentářů.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám líbit